*********
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Do%C3%A7Dr-%C4%B0lyas-Yolba%C5%9F/1564898690430554
  • https://www.twitter.com/@ilyasyolbas
......Çocuk-ve-Yetişkin.... .......HASTALIKLAR........ ....ARŞİVİ....
Ürün ve Hizmetler
Anket
TEMEL AİLE HEKİMLİĞİ KİTABINI HEKİM ARKADAŞLARINIZA ÖNERİR MİSİNİZ?
Hava Durumu
KAS VE KEMİK HASTALIKLARI LABORATUVAR

KAS VE KEMİK HASTALIKLARI LABORATUVAR

Kas hastalıklarının tanısı için serumda CK, LDH, Aldolaz ve AST aktivite tayini oldukça yararlı olmaktadır.

   Kemik kırıklarının iyileşme döneminde LABORATUVAR: Serum ALP düzeyi yüksektir.

   Musküler distrofilerde LABORATUVAR: Serum CK aktivitesi, özellikle Duchenne tipi progressif musküler distrofide postnatal erken dönemde yükselmeye başlar. Bebeklik ve çocuklukta normalin 50-100 misli gibi maksimum değere ulaşır. Hasta yaşlandıkça, fonksiyon gören kas kitlesinin giderek azalması nedeniyle CK aktivitesi artışı yavaşlar. Duchenne tipi musküler distrofide serum aldolaz düzeyi de normalin 10-50 misli artar. Kas dokuda LD5 baskın olmakla birlikte distrofilerde LD1 ve LD2 düzeyleri de artar.

   Polimiyozitte LABORATUVAR: hastaların %70’inde serum CK aktivitesinde,  %75’inde aldolaz aktivitesinde, %25’inde LDH ve AST aktivitesinde belirgin artış saptanır. Steroid tedavisiyle CK aktivitesi düşer.

   Kas travmaları, cerrahi girişimler ve intramüsküler enjeksiyonlar ve akut fiziksel aktivitede LABORATUVAR: Serum CK aktivitesini yükseltir.

   ** Kemik hastalıklarının tanısında serumda alkalen fosfataz (ALP) ve asit fosfataz (ACP) aktivitesi tayini oldukça yararlı olmaktadır. Ancak ACP aktivitesi tayini kemik hastalıklarının tanısı amacıyla pek kullanılmaz.

   ** Osteoblastik aktivite artışı ile karakterize kemik hastalıklarında ALP yükselir.

   ** Osteoklastik kemik hastalıklarında ALP yanında ACP da yükselir. Kemik metastazlarında genelde hem ALP hem ACP yükselir.

   ** Fizyolojik kemik büyümeleri sırasında da serum ALP düzeyleri yüksek bulunur. 10 yaş üzerindeki çocuklarda erişkin değerin 4 katı değerler saptanabilir. Erkek çocuklarda 11-12 ve kız çocuklarda 13-14 yaşlarda pik değerlerine ulaşır. Yetişkin düzeyi kız çocuklarda 15’li ve erkek çocuklarda 18’li yaşlarda gözlenir.

   Raşitizmde ve osteomalazide LABORATUVAR: Serum ALP düzeyi artar. Antiraşitik tedavi ile serum ALP düzeyi 4-12 günde düşer ve 2 ayda normalin üst sınırına iner.

   Osteoporozda LABORATUVAR: Osteoblast aktivitesi normal olduğundan serum ALP aktivitesi de normaldir, ACP düzeyi yükselir.

   Kemik malignitelerinde LABORATUVAR: Serum ALP düzeyi malignitenin karakterine göre değişir. Osteojenik sarkomda yüksek, osteolitik sarkomda ise normal bulunur.

   Paget’s hastalığında LABORATUVAR: Kemikte hem lizis hem yeni kemik oluşumu hızlandığından serum ALP düzeyi en yüksek değere ulaşır.LABORATUVAR REFERANS DEĞERLERİ İÇİN
 
  
2197 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
BİZİ TAKİP EDİNİZ
Eğer HEKİM İseniz
BİZİ
İNSTAGRAM
FACEBOOK ve TWİTTER'dan
TAKİP edebilirsiniz
OTOMATİK PERSENTİL HESAPLAMA PROGRAMI
BEBEK GELİŞİM TAKİBİ
FOTOTERAPİ SINIRLARI

FOTOTERAPİ VE EXCHANGE SINIRLARI

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ
SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ
SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ
SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam203
Toplam Ziyaret3934467